Μεγάλη νίκη για το Περιστέρι επί του Ολυμπιακού

• -

Category:Ελλάδα Tags :

Το Περιστέρι έπαιξε πολύ καλύτερο μπάσκετ από τον Ολυμπιακό τον οποίο νίκησε δίκαια με 81-76.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα την αναμέτρηση και εκμεταλλευόμενοι την κακή άμυνα των αντιπάλων τους προηγήθηκαν με 9-3 (3′) και 15-7 (5′). Στη συνέχεια Πρίντεζης και Μιλουτίνοφ φρόντισαν ώστε να ισοφαρίσουν οι «ερυθρόλευκοι» στους 16 πόντους (8′).

Με βελτιωμένη εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και στις δύο πλευρές, ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο προβάδισμα στον αγώνα στο 12′ (22-24). Αυτό αποδείχτηκε πάντως απλά μία έκλαμψη των παικτών του Μπλατ αφού το Περιστέρι ανέκαμψε άμεσα. Οι Πειραίωτες γυρνούσαν περπατώντας στην άμυνα βλέποντας τους Μουρ και Μπέντιλ να σκοράρουν με καρφώματα και lay up (37-32, 16′). Ο Ουέμπερ ήταν ο μοναδικός παίκτης του Ολυμπιακού που προσπαθούσε ενώ στην άλλη πλευρά ο Αγραβάνης κερδίζοντας κατά κράτος τον Παπανικολάου (τού έβαλε 7 πόντους σε 2′) έκανε το 44-36 (18′).

Στην τελευταία περίοδο ο Μπλατ προσπάθησε με χαμηλό σχήμα να αλλάξει την κατάσταση και με δίδυμο ψηλών Βεζένκοβ και Πρίντεζη, το κατάφερε (67-64, 34′). Όσο το παιχνίδι όδευε στο τέλος του γινόταν ντέρμπι, αλλά με 6 συνεχόμενους πόντους του Μπέντιλ το Περιστέρι ξέφυγε με 80-74 και «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του.