Category Archives: Futsal

• -

Futsal- Άλωσε το Φάληρο η Αναγέννηση (vid)

Category:Futsal Tags :

Στο κόλπο της ανόδου στα “σαλόνια” της Superleague μπήκε από το βράδυ της Δευτέρας η Αναγέννηση Θρακομακεδόνων, η οποία έσπασε το αήττητο της έδρας του Φαλήρου, επικρατώντας με σκορ 6-5, σε ένα ματς που πραγματικά έσπαγε καρδιές μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν ορεξάτοι στο γήπεδο και μετά από το πρώτο αναγνωριστικό 5λεπτο ανοιξαν το σκορ με τον Κονόμη, ενώ λίγο αργότερα ο ίδιος παίχτης διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα και της ομάδας του, κάνοντας το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο δεν φάνηκε να χάνουν την ψυχραιμία τους, καθώς μετά το πολύ γρήγορο ταιμαουτ που αναγκάστηκε να πάρει ο κ.Μπάρδης, οι παίχτες της Αναγέννησης εκμεταλλέυτηκαν τόσο τα αμυντικά λάθη, όσο και τον λάθος τρόπο ανάπτυξης του Φαλήρου και χτυπώντας στην αντεπίθεση, έφεραν τα πάνω κάτω στο ματς μέσα σε 5 λεπτά (με 2 γκολ του Γκουτσιούδη, 2 του Παπαδόπουλου κι ενα του Μαρτάκου) κάνοντας το σκορ 2-5 (!!!) με το οποίο και έληξε το ημίχρονο!

Στην επανάληψη, οι φωνές του κ.Πολποτίνη προς τους παίχτες του κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας, έμοιαζε να πιάνουν τόπο… καθώς οι γηπεδούχοι μείωσαν στο γκολ (4-5) με τον Κονόμη και πάλι στο 23′ και στο 25′, όμως η αποβολή του Τζαφέρι με 2η κίτρινη κάρτα στο 32′ στάθηκε μοιραία, καθώς η Αναγέννηση κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα και με εκπληκτικό σουτ του Μαρτάκου στο 33′ έκανε το 4-6, “κλειδώνοντας” ουσιαστικά την υπερπολύτιμη νίκη για την ομάδα του.

Το Φάληρο, στα στενά χρονικά περιθώρια που είχε για να αντιδράσει, απλά μείωσε σε 5-6 με τον Ντα Κόστα στο 39′, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό σκορ, που βρήκε τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν έξαλλα ένα πολύ μεγάλο αποτέλεσμα.

Αξίζει να αναφερθεί πως το διαιτητικό δίδυμο του αγώνα Ρουσσάκης – Κελεπούρης έχασε στην κυριολεξία την μπάλα… καθώς υπέπεσε σε πολλά και σοβαρά λάθη, ξεσηκώνοντας θύελλα διαμαρτυριών κυρίως από πλευράς γηπεδούχων, αφού σε παρόμοιες φάσεις σε διάφορα σημεία της αναμέτρησης οι αποφάσεις τους ήταν διαφορετικές, δείχνοντας οτι είναι ανέτοιμοι για τέτοιας σημασίας ματς, που κρίνουν την άνοδο στην μεγάλη κατηγορία.

Δείτε στο βίντεο που ακολουθεί τα καλύτερα στιγμιότυπα και τα γκολ της αναμέτρησης, έτσι όπως τα κατέγραψε η κάμερα του Click Tv Sports

Πηγή futsal365.gr

• -

Δημήτρης Πολποτίνης στο City Radio : »Το ματς με την Αναγέννηση Θρακομακεδόνων θα κρίνει πολλά»

Για την συνέχεια των play- off με στόχο την κατάκτηση της ανόδου, τις δυσκολίες που υπάρχουν για την επίτευξη του εν λόγω στόχου αλλά και για το ποιον βλέπει ως φαβορί για την κατάκτησή του πρωταθλήματος futsal Superleague, ρωτήθηκε μεταξύ άλλων, ο προπονητής του Φαλήρου Futsal Δημήτρης Πολποτίνης.

Ακούστε αναλυτικά

• -

Futsal- Διπλό προβάδισμα πρόκρισης για την ΑΕΚ

Σε ένα παιχνίδι με αρκετά γρήγορο ρυθμό η ομάδα της ΑΕΚ κατάφερε να περάσει εύκολα από το σχεδόν κατάμεστο κλειστό »Αντώνης Φώτσης» με σκορ 1-6 και να διπλασιάσει της νίκες της επί του Ερμή Ζωγράφου.

Α Ημίχρονο

Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά το ματς με τους γηπεδούχους να είναι αυτοί που είχαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία , έπειτα από σουτ του καρύδα, με την μπάλα ωστόσο να πηγαίνει στον δοκάρι και ύστερα στον τερματοφύλακα της Ένωσης Θεοφίλου. Αυτοί που άνοιξαν όμως τον χορό των γκολ ήταν οι φιλοξενούμενοι με τον Θανασάι, να πλασάρει εύστοχα από κοντά και να νικάει τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων Πολύδωρο. Η ομάδα του Ερμή απείλησε με σουτ του Γούση, η μπάλα όμως βγήκε άουτ . Στο 13 οι φιλοξενούμενοι, διπλασίασαν τα τέρματα τους ύστερα από συνδυασμό και πάσα πάρε – βάλε του Αρτίνου στον Ζιάκα, με τον τελευταίο να κάνει το 0-2. Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρία να μειώσουν το σκορ, αλλά ο Θεοφίλου απομάκρυνε με τα πόδια το σουτ του Παπακώστα.

Β ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν το σκορ, έπειτα από διπλή μεγάλη ευκαιρία του Θανασάκου αρχικά και Παπακώστα μετέπειτα, αλλά η μπάλα πέρασε έξω από του δεξί κάθετο δοκάρι του Θεοφίλου. Ένα λεπτό αργότερα Οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν τον δείκτη του σκορ σε 0-3 με τον Θανασάι, και στο 8ο λεπτό σε 0-4, ύστερα από ωραία προσπάθεια και σουτ του Ταρνανίδη. Οι παίκτες του Ερμή κατάφεραν να μειώσουν σε 1-4 με σουτ του Καρύδα και λίγο έλειψε να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, έπειτα από λάθος του Θεοφίλου, αλλά ο Αλιφέρης που παρακολουθούσε την φάση δεν μπόρεσε να νικήσει τον portiere της Ένωσης. Στην συνέχεια του αγώνα, οι παίκτες της ΑΕΚ πέτυχαν δύο ακόμα γκολ, με τον θανασάι να κάνει το 1-5 και στο 17ο λεπτό τον Μάνο, ύστερα από αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, να διαμορφώνει το τελικό 1-6.

• Καλή η διαιτησία των Αδαμόπουλου και Κελεπούρη, μοναδική αμφισβητούμενη φάση, το πέναλτι το οποίο ζήτησαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο .

• Εντυπωσιακή η προσέλευση του κόσμου στο κλειστό των Ηλύσιων, παρά το προχωρημένο της ώρας .

• -

Αλέξανδρος Ναστούλης : «Όλα κρίθηκαν στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου» (audio)

Ο Portiere του Φαλήρου futsal, μας μίλησε για τον νικηφόρο αγώνα εναντίον του Αδέσποτου Αθηνών, την δύσκολη συνέχεια που έχει η ομάδα του στην προσπάθεια που κάνει για την πολυπόθητη άνοδο και το πως κατάφερε να επανέλθει στην ενεργό δράση παρά τις ατυχίες που αντιμετώπισε.

• -

Futsal- Εμφατική επικράτηση του Φαλήρου επί του Αδέσποτου

Το Φάληρο πήρε την πρώτη του νίκη στα play- off , επικρατώντας του Αδέσποτου Αθηνών με σκορ 9-4 ,στην προσπάθεια που κάνει προκειμένου να ανέβει στην futsal superleague.

Α’ ημίχρονο

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Αδέσποτου η οποία κατάφερε μόλις στο πρώτο λεπτό να βρίσκεται μπροστά στο σκορ. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη για τους φιλοξενούμενους. Η ομάδα του Φαλήρου ισοφάρισε δύο λεπτά αργότερα,και κατάφερε μάλιστα στο πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου, να προηγείται με σκορ 3-1. Κάπου εκεί οι ποδοσφαιριστες του Αδέσποτου αντέδρασαν, μείωσαν σε 3-2 και έχασαν αρκετές ευκαιρίες να ισοφαρίσουν. Αντί αυτού όμως, η ομάδα του Φαλήρου έκανε το 4-2 , με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν τρία λεπτά αργότερα σε 4-3, που ήταν και σκορ του πρώτου ημιχρόνου .

Β’ Ημίχρονο

Η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν τελείως διαφορετική από το πρώτο, οι γηπεδούχοι μπήκαν αρκετά αποφασιστικά και κατάφεραν με δύο γρήγορα γκολ να διευρύνουν το σκορ σε 6-3 , κάτι το οποίο φαίνεται να απογοήτευσε τους ποδοσφαιριστες του Αδέσποτου, οι οποίοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν, παρέμεναν επιθετικά ακίνδυνοι, με τους παίκτες του Φαλήρου, να διευρύνουν το ήδη υπέρ τους σκορ σε 9-3. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν προς το τέλος του παιχνιδιού σε 9-4, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ του αγώνα.

• -

Futsal- Ζωντανή ραδιοφωνική μετάδοση Φάληρο- Αδέσποτος, στον City Radio

Αυτή την Δευτέρα 1 Απριλίου στις 21:00, Φάληρο και Αδέσποτος «διασταυρώνουν τα ξίφη τους» και ο City Radio θα είναι εκεί.Οι δύο ομάδας θέλουν να διεκδικήσουν μέχρις εσχάτων το δικαίωμα τους στο όνειρο και έχουν προετοιμαστεί κατάλληλα γιαυτό. Συντονιστείτε στον cityradio.gr ή εδώ , προκειμένου να ακούσετε σε ραδιοφωνική μετάδοση το μεγάλο ντέρμπι. Μετά την λήξη του αγώνα θα ακολουθήσουν δηλώσεις των πρωταγωνιστών καθώς και σχόλια και εκτενής ανάλυση του αγώνα.

• -

Futsal- Εκπληκτική κίνηση ήθους από τους ποδοσφαιριστές της Καλλιθέας

Κατά την διάρκεια του χθεσινού αγώνα για τα play-of του πρωταθλήματος futsal, ανάμεσα στην Καλλιθέα και το Φάληρο και ενώ τα πάντα είχαν κριθεί υπέρ των γηπεδούχων, οι (αρκετά νεαροί) υποστηρικτές της Καλλιθέας φώναζαν το σύνθημα »εκεί- εκεί στην Β Εθνική», προκειμένου να πικάρουν τους ποδοσφαιριστές των αντιπάλων για την επερχόμενη ήττα. Άμεσα οι ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων ζήτησαν να σταματήσει η «ιαχή» του εν λόγω συνθήματος κάτι το οποίο και έγινε.
Πρόκειται αναμφίβολα για μια κίνηση που προάγει το άθλημα και συμβάλει στην δημοτικότητα του ποδοσφαίρου ΣΑΛΛΑΣ .

• -

Futsal- Με το… δεξί στα Play Off η Καλλλιθέα

Α’ ημίχρονο

Με το δεξί μπήκε η Καλλιθέα, στη μάχη που δίνει για παραμονή στα στην πρώτη κατηγορία, νικώντας την ομάδα του Φαλήρου με σκορ 15-4
Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασιστικά στο ματς και μόλις στο 44ο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Οι ποδοσφαιριστές του Δημήτρη Πολποντίνη αντέδρασαν και δύο λεπτά αργότερα κατάφεραν να ισοφαρίσουν, ωστόσο τρία λεπτά αργότερα βρέθηκαν πίσω στο σκορ, για να ισοφαρίσουν και πάλι σε 2-2 με απευθείας χτύπημα φάουλ. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα ,κατάφεραν να προηγηθούν στο 11ο λεπτό, με πολύ όμορφο σουτ έξω από την περιοχή. Οι γηπεδούχοι ωστόσο πήραν και πάλι τον έλεγχο του αγώνα και με τρία γκολ στο 14ο, 17ο και 19ο λεπτό, πήραν και πάλι το προβάδισμα στο σκορ με 5-3 , που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Β’ ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Καλλιθέας μπήκε με διάθεση να καθαρίσει το ματς, και κατάφερε να διευρύνει τον δείκτη του σκορ σε 10-3. Με τα πάντα να έχουν κριθεί, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά του σκορ με κοντινό πλάσε και έχασαν την ευκαιρία να μειώσουν ακόμα περισσότερο, έπειτα από πέναλτι που απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Καλλιθέας. Οι συνέχεια του αγώνα άνηκε και πάλι στους γηπεδούχους που κατάφεραν να διαμορφώσουν το 15-4, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ του αγώνα.

• -

Futsal Superleague : Ματς-θρίλερ στο Καματερό !

Σε ένα ματς-θρίλερ όπου έσπασαν καρδιές μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο, η ΑΕΚ κατάφερε να κερδίσει την πάρα πολύ καλή Elite στην παράταση με σκορ 6-4 (4-4 στην κανονική διάρκεια του ματς) και να συνεχίσει στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.
Στο πρώτο ημίχρονο με άμυνα για όσκαρ και αποτελεσματικότητα στην επίθεση, Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν ολοκληρωτικά και ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ με γκολ του Κυριακίδη στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι «κιτρινόμαυροι» ωστόσο κατάφεραν άμεσα να απαντήσουν στο επόμενο λεπτό με κοντινό πλασέ του Μάνου. Η συνέχεια ωστόσο άνηκε στην Elite, η οποία με τον Γιαννίκο στο 9ο λεπτό έκανε από κοντά το 1-2. Το γκολ αυτό προκάλεσε νευρικότητα στους παίκτες της ΑΕΚ, οι οποίοι είχαν και την ατυχία να πέσουν πάνω στον portiere της Elite, Κολονιώτη, ο οποίος πραγματοποίησε εντυπωσιακή τριπλή απόκρουση σε σουτ των θανασάι και Μάνου. Στο 12ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι με γκολ του Βλησίδη, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ σε σουτ του Νόνα έκαναν το 1-3 και στο 16 ο Αδαμίδης διαμόρφωσε το 1-4 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Β’ Ημίχρονο
Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα ήταν εντελώς διαφορετική. Η ΑΕΚ επέβαλε τον ρυθμό της από την αρχή, ενώ οι παίκτες της Elite, οι είχαν περιοριστεί σε ένα παθητικό ρόλο, ίσως παραπάνω και από όσο έπρεπε. Οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπο να μειώσουν από νωρίς το σκορ με τον Θανασάι – που ήταν και ο -θεμέλιος λίθος» για την πρόκριση της Ένωσης-, για να ακολουθήσει λίγα λεπτά αργότερα ο Ηλιάδης, ύστερα από ωραία ασίστ του Δελαπόρτα. Με το σκορ στο 3-4 το παιχνίδι είχε πάρει ένα φρενήρη ρυθμό και 30 δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα, οι παίκτες της ΑΕΚ κέρδισαν πέναλτι ύστερα από ανατροπή του Βλησίδη,(οι φιλοξενούμενοι είχαν συμπληρώσει τα 5 φάουλ) ο οποίος και αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα.

Παράταση
Κατά την διάρκεια της παράτασης δεν άλλαξαν και πολλά σε σχέση με την εικόνα του Β’ Ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να κυνηγούν περισσότερο το νικητήριο γκολ και να το πετυχαίνουν με τον Θανασάι, ο οποίος ευστόχησε σε χτύπημα πέναλτι και τον Αρτινό σε κενή εστία να διαμορφώνει το τελικό 6-4.

• Θα ήταν προτιμότερο το ματς να ξεκινούσε νωρίτερα, προκειμένου περισσότερος κόσμος να μπορέσει να προσέλθει στο γήπεδο.
  • Με κόκκινη κάρτα αποβλήθηκε προς το τέλος του δευτέρου ημιχρόνου της παράτασης ο ποδοσφαιριστής της Elite Κυριακίδης, ύστερα από έντονες διαμαρτυρίες προς τον διαιτητή του αγώνα, για φάουλ που δεν δόθηκε υπέρ των φιλοξενούμενων.